Opieka nad osobą starszą – stopa cukrzycowa

Jednym z powikłań, które może wystąpić  u osób chorujących na cukrzycę typu 1 i cukrzycę typu 2  jest stopa cukrzycowa.  Objawy stopy cukrzycowej to m.in.:

  • osłabienie czucia w nodze  
  • drętwienie i mrowienie stopy, nóg
  • skóra na stopie staje się cienka i pęka
  • niegojące się rany
  • ciemnobrązowe, czarne i żółte wrzody sygnalizują o pojawieniu się martwicy tkanek
  • łuszczenie i wysuszenie skóry
  • deformacja kości

Stopa cukrzycowa pojawia się najczęściej w wyniku źle leczonej cukrzycy, dlatego ważne jest,  żeby opiekun osoby starszej realizował wszystkie zalecenia lekarza. Zaniedbanie w leczeniu może spowodować deformację stopy, co uniemożliwi poruszanie się seniora, a całkowity brak leczenia może doprowadzić do amputacji.

Leczenie stopy cukrzycowej powinno odbywać się pod opieką specjalistów – diabetologa, ortopedy, dermatologa. Na miejscowe owrzodzenia i rany powinny być stosowane preparaty zawierające srebro. Zmiany występujące na stopach – odciski, modzele – powinien  usuwać  podolog.  

Ważne jest noszenie odpowiedniego obuwia  niepowodującego ucisku ani bolesnych obtarć.  Opiekun powinien być przy dopasowaniu obuwia, bo mając zaburzenie czucia w stopie nasz podopieczny może mieć z tym problem i kupić za małe lub za wąskie.

Wykwalifikowany opiekun osoby starszej zadba o regularne mierzenie stężenia cukru we krwi i przypilnuje, żeby senior przyjmował odpowiednią dawkę tabletek lub  insulinę.  Opiekun musi też zadbać o odpowiednią dietę i regularne spożywanie posiłków przez seniora, bo przy cukrzycy jest bardzo ważne, żeby utrzymać prawidłowy poziom cukru.

Opiekując się osobami starszymi wiemy jak ważne jest zdrowie fizyczne i psychiczne osób starszych, dlatego z troską i odpowiedzialności dbamy o wszystkich naszych podopiecznych.

Warto również zobaczyć :
 https://apteline.pl/artykuly/stopa-cukrzycowa-jak-uniknac-tego-powiklania
 https://www.pedimed.pl/problemy-stop/stopa-cukrzycowa/