Dlaczego osoba starsza nie chce jeść?

Dlaczego osoba starsza nie chce jeść?

Często spotykamy się z odmową spożywania posiłków przez osobę starszą.  Niedożywienie powoduje pogorszenie samopoczucia i wpływa na stan zdrowia,  dlatego powinniśmy zadbać o odpowiednie odżywianie seniora.

Co wpływa na brak apetytu i jak będąc opiekunem osoby starszej możemy pomóc?

Brak odpowiedniej ilości ruchu, siedzący tryb życia. Jeżeli senior jest aktywny zaproponujmy dłuższe spacery. Zaprowadźmy seniora na ćwiczenia, które odpowiednio dobrane do możliwości ruchowych zwiększą również sprawność ogólną.

Problemy z trawieniem. Niestety wraz z wiekiem problemy z trawieniem są coraz większe. Zaparcia i uczucie „ciężkiego żołądka” zmniejsz chęć do jedzenia.  Do diety osoby starszej należy wprowadzić większe ilości błonnik. W trawieniu pomaga również woda – podajemy ją często w małych ilościach. Wykluczmy z diety potrawy ciężkostrawne, a już na pewno nie podajemy ich przed snem.

Słodycze. Osoby starsze  mają zaburzony smak i spożywają dużo słodyczy i cukru. Zamiast ciastek czy cukierków podajmy porcję owoców lub soku.

Problemy z gryzieniem posiłków. Często w podeszłym wieku jest problem z gryzieniem i przełykaniem  pokarmów. Jeżeli występuje taki problem to przed podaniem posiłku należy go rozdrobnić lub zmiksować.

Leki.  Niektóre leki mogą powodować brak apetytu.  Przeczytajmy ulotki dołączone do leków, a najlepiej uzyskajmy informację bezpośrednio od lekarza.

Posiłki. Opiekun osoby starszej powinien zadbać, żeby były podawane regularnie o tych samych porach.  Małe porcje posiłków podajemy częściej nawet do 6-7 na dobę. Osoby chore czasem nie są w stanie zjeść tylu posiłków dziennie –podajemy je wtedy rzadziej,  ale zwiększamy kaloryczność potraw.  Jedzenie dla seniora powinno być dobrze przyprawione(używajmy świeżych ziół) bo nikt nie lubi jeść potraw bez smaku.

Pamiętaj!

Będąc opiekunem osoby starszej zauważyłeś, że wystąpiły u niej problemy z odżywianiem skonsultuj to z lekarzem.

W dobraniu odpowiedniej ilości kalorii i wartości odżywczych posiłków pomoże Ci dietetyk – nie zapomnij poinformować  go o chorobach występujących u seniora.

Posiłki dla seniora powinny być lekkostrawne i urozmaicone. Przyprawiajmy je tak jak lubi nasz podopieczny, a nie według naszego smaku.