Fundacja ze specjalistyczną pomocą

Dobiega końca remont dwóch gabinetów☺ Ściany i okna są już pomalowane. Zostały również zamontowane rolety,  położona wykładzina, złożone meble. Przed nami tylko jeszcze ustawienie sprzętów potrzebnych do zabiegów i ćwiczeń.
W jednym będą odbywały się ćwiczenia usprawniające. W drugim będzie można skorzystać z masażu i terapii po Covid-19. 

Mamy zamówione już przyrządy do ćwiczeń oraz meble do wyposażenia gabinetów. Wkrótce poinformujemy Państwa o uruchomieniu gabinetów.

Fundacja z autem

Zakupiliśmy samochód, dzięki któremu będziemy mogli skuteczniej realizować misję naszej Fundacji.  Niezależność, jaką daje nam własne auto pozwoli nam szybciej rozwiązywać problemy naszych podopiecznych.

 Auto mogliśmy zakupić dzięki środkom finansowym otrzymanym z Ośrodka Wiedzy i Ekonomii Społecznej w Gdańsku. Dziękujemy Fundacji Pokolenia, która udzieliła nam pomocy przy pozyskaniu dofinansowania. 

Serdeczne podziękowania dla Pani Alicji Dawidowicz za okazane nam serce, życzliwość i doradztwo.

Obserwuj nas na Facebook

Fundacja członkiem Pracodawców Pomorza

Lato, lato, lato czeka…

W tym roku lato przywitało nas wysokimi temperaturami, dlatego pamiętajmy o zachowaniu zdrowego rozsądku przebywając w upalne dni na dworze. Szczególnie osoby starsze źle znoszą wysokie temperatury, dlatego nie powinny wychodzić z domu w samo południe, kiedy powietrze jest najbardziej nagrzane.

Przestrzegajmy podstawowych zasad przebywania na słońcu i cieszmy się latem.

PROJEKT ENGAGE – konferencja

W dniu 16-06-2021 w Elblągu odbyła się KONFERENCJA POCZĄTKOWA PROJEKTU ENGAGE promująca współpracę międzynarodową bałtyckich NGOs. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Fundacji „Jesteśmy z Tobą” prezes Krystyna Mania, Beata Kęprowska oraz Iga Kopeć, która opowiedziała o fundacji podczas prezentacji. Na konferencji omawiane były możliwości pozyskania funduszy międzynarodowych i nawiązania partnerskiej współpracy z organizacjami krajów Regionu Bałtyckiego m.in. Norwegii, Islandii, Łotwy, Danii.

KOT PRZYJACIELEM OSOBY STARSZEJ

Poczucie samotności i wykluczenia społecznego to emocje, które często towarzyszą osobie starszej.  

Dobrym towarzyszem może okazać się kot, szczególnie dla osób starszych, które nie są w dobrej kondycji fizycznej i mają ograniczona możliwość poruszania się. 

Posiadanie kota przez osobę starszą ma wpływ na jej zdrowie.  Przytulenie kota, trzymanie go na kolanach daje seniorowi poczucie ciepła. Głaskanie kota to doskonałe ćwiczenie dla zmęczonych i często już nie w pełni sprawnych rąk.  Przesuwanie rąk po miękkim futerku rozrusza zesztywniałe stawy  oraz zmusi do pracy wiotczejące mięśnie.  Osoby starsze mieszkające same nie mają do kogo się odezwać, a kot jest dobrym słuchaczem, nawet jeżeli słyszy historię po raz drugi czy trzeci.  Słuchanie mruczącego kota ma dobroczynny wpływ na psychikę – uspokaja i łagodzi stres.

Często kot staje się najważniejszy w życiu seniora, bo jest lekarstwem na samotność.

Gdańska Fundacja Pomocy Zwierzętom Koty Spod Bloku ma pod swoją opieką koty czekające na nowy dom. Możemy pomóc bezdomnym kotom dając im miłość, a na pewno odwdzięczą się tym samym. 

 Nie możesz zaadoptować kota, to wesprzyj fundację finansowo. Pieniądze z wpłat przeznaczone są na wyżywienie oraz leczenie kotków,  żeby jak najszybciej mogły znaleźć nowy dom

PODZIĘKOWANIE dla 7 POMORSKIEJ BRYGADY OBRONY TERYTORIALNEJ

Serdeczne podziękowania dla 7PBOT im. kpt. mar. Adama Dedio Będąc z naszym podopiecznym p. Andrzejem w punkcie szczepień przy ul . Żaglowa 11 dużym wsparciem dla osób tam czekających byli żołnierze 7PBOT. Pomagali w utrzymaniu porządku, udzielali informacji, rozdawali ankiety. Żołnierze sami podchodzili i pytali o możliwość udzielenia pomocy nie tylko osobom starszym, ale wszystkim oczekującym na szczepienie.Żołnierze 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej wykazali się profesjonalnym podejściem do wykonywania powierzonych im zadań. Swoje obowiązki wykonywali z uśmiechem, który mimo zasłoniętych maseczkami twarzy był widoczny w ich oczach.Chcielibyśmy podziękować za empatię i serce, jakie włożyli w niesienie pomocy innym osobom.Podopieczniizespół Fundacji Jesteśmy z Tobą

Foto: 7PBOT

DZIEŃ  MATKI  26  MAJA

Co kupić na Dzień Matki?  Jaki dać prezent? Odpowiedź jest prostsza niż nam się wydaje – DAJMY SWÓJ CZAS.

Co kupić na Dzień Matki?  Jaki dać prezent? Odpowiedź jest prostsza niż nam się wydaje – DAJMY SWÓJ CZAS.

Często słyszymy  od  mamy  „-Nic mi nie kupujcie, wszystko już mam”. Przypomnijmy sobie wtedy,  jak będąc dzieckiem staliśmy z własnoręcznie wykonaną laurką i recytując wierszyk „Mamo Mamo cóż Ci dam jedno serce tylko mam (…)” widzieliśmy jak w jej oczach  pojawiają się łzy wzruszenia. Nie liczył się prezent liczyła się pamięć i czas, jaki dla niej  znaleźliśmy.

Naszą MAMA najbardziej ucieszy się , gdy podczas odwiedzin spędzimy z nią czas bez ciągłego spoglądania na zegarek. Zabierzemy ją na spacer, tak jak ona kiedyś trzymając nas za rękę prowadziła w miejsca, które lubiliśmy. Nie opowiadajmy tylko o sobie, zapytajmy o jej marzenia, może ich spełnienie okaże się proste i sprawimy naszej UKOCHANEJ MAMIE dużo radości.  

Zamiast składać życzenia , zróbmy w tym roku zmianę i podziękujmy MAMIE za wsparcie, jakie od niej otrzymujemy, a przede wszystkim za bezwarunkową miłość , którą nas obdarza.

Tylko w ramionach MAMY możemy znaleźć pocieszenie,  bo dla niej bez względu na to ile mamy lat wciąż jesteśmy dzieckiem.  

KOCHANE MAMY ŻYCZYMY WAM ŻEBY DZIEŃ MATKI  TRWAŁ NIE JEDEN DZIEŃ,

ALE CAŁY ROK

„Nie ma jak u mamy, ciepły piec, cichy kąt
                Nie ma jak u mamy, kto nie wierzy robi błąd
            Nie ma jak u mamy, cichy kąt, ciepły piec
                    Nie ma jak u mamy, kto nie wierzy jego rzecz” *

                                                             cytat Wojciech Młynarski

ŚWIATOWY DZIEŃ NADCIŚNIENIA TĘTNICZEGO

W tym roku obchodzony był w dniu 17 maja. NFZ podaje, że podwyższone ciśnienie występuje u ok. 10 mln Polaków.

Nieleczone nadciśnienie może powodować wystąpienie groźnych powikłań m.in. upośledzenie funkcji nerek ,  zwiększenie ryzyka wystąpienia udaru, pogorszenie wzroku.

Odpowiednio przeszkoleni  opiekunowie osób starszych wiedzą jak ważna jest profilaktyka i dlatego regularnie mierzą ciśnienie swoim podopiecznym.

Nieleczone nadciśnienie może powodować wystąpienie groźnych powikłań m.in. upośledzenie funkcji nerek ,  zwiększenie ryzyka wystąpienia udaru, pogorszenie wzroku.

Odpowiednio przeszkoleni  opiekunowie osób starszych wiedzą jak ważna jest profilaktyka i dlatego regularnie mierzą ciśnienie swoim podopiecznym.

Opieka nad osobą starszą w domu

Dzienna opieka  w domu seniora  to dobre rozwiązanie nie tylko dla osób mających problem z wykonywaniem codziennych czynności, ale również dla osób samotnych.

Podstawowa opieka domowa obejmuje:

 • codzienne drobne zakupy
 • przygotowanie posiłków
 • pranie
 • podawanie leków
 • pomoc w sprzątaniu
 • aktywizacja seniora dostosowana do jego możliwości  np. spacery, ćwiczenia
 • rozmowy i dotrzymywanie towarzystwa  – zmniejsza poczucie samotności oraz ryzyko wystąpienia depresji u osób starszych
 • higiena – mycie, przebieranie pampersów
 • pomoc w ubieraniu
 • pomoc w kontakcie ze służbą zdrowia np. umawianie wizyt lekarskich

Jeżeli osoba starsza jest aktywna opiekunka nie powinna jej wyręczać tylko pomagać w wykonywaniu codziennych czynności. Profesjonalna opiekunka potrafi uszanować przyzwyczajenia i dopasować się do planu dnia seniora.

Często pytając  osoby starsze  jak się czują odpowiadają, że dobrze i wszystko jest w porządku. Tymczasem seniorzy, a szczególnie nasi rodzice często ukrywają swoje złe samopoczucie, żeby nie przysparzać nikomu dodatkowych zmartwień.  Kontakt z opiekunką zapewnia nam na bieżąco informacje o kondycji fizycznej i psychicznej naszych bliskich.

Uśmiech  na twarzy naszego podopiecznego to dla nas największa nagroda – daje nam satysfakcję i motywuje do dalszej pracy.

Dbaj o serce masz tylko jedno

TYDZIEŃ DLA SERCA (17-24 kwietnia) ma zwrócić naszą uwagę jak niebezpieczne dla naszego życia są choroby serca i układu krążenia. Zawał serca i udar mózgu  najczęściej powodują przedwczesne zgony.
Opiekun osoby starszej powinien pamiętać o podstawowych badaniach, które powinien wykonać podopiecznemu i sobie również  – pokażą one w jakim stanie jest serce  :

 • pomiar ciśnienia – normalne ciśnienie zawiera się w przedziale 120-129/80-84 mm Hg
 • tętno w czasie spoczynku – zmienia się wraz z wiekiem u osób – może wahać się od 60-80 uderzeń na minutę
 • lipidogram –  bada 4 parametry – cholesterol całkowity, LDL („zły cholesterol”), HDL („dobry cholesterol”), trójglicerydy – wyniki zawsze konsultujmy z lekarzem bo inne wartości mogą mieć osoby zdrowe i chore np. na cukrzycę,
 • EKG – pomaga wykryć zaburzenia rytmu  i chorobę niedokrwienną serca
 • echo serca – pomocne w wykryciu choroby wieńcowej i wad serca
 • holter – przez całą dobę monitoruje pracę serca pomaga wykryć zaburzenia rytmu serca

Objawy, które często sygnalizują problemy z sercem to:

 • duszność
 • zmęczenie występujące nawet po niewielkim wysiłku, zadyszka
 • obrzęki – często występują wokół kostek i na stopach – mamy wrażenie za małych butów
 • kołatanie serca, przyspieszenie rytmu serca

Pamiętaj!

 • Zawsze skontaktuj się z lekarzem, jeżeli zaobserwujesz powyższe objawy u swojego podopiecznego lub u siebie.
 • Natychmiast wezwijmy pogotowie jeśli występuje długotrwały ból w klatce piersiowej, nasilona duszność, zasłabnięcie lub utrata przytomności.
 • Zła dieta, palenie  papierosów, otyłość a nawet stres powodują choroby serca.

źródło : https://ptkardio.pl/edukacja

Opieka nad chorym po COVID-19

Coraz więcej osób przeszło zarażenie COVID-19 i ma problemy z pełnym powrotem do zdrowia. Najczęściej ozdrowieńcy mają problemy z:

 • oddychaniem –  duszności
 • wykonywaniem codziennych czynności – szybkie zmęczenie, brak kondycji
 • pamięcią
 • koncentracją i logicznym myśleniem
 • wahaniami  nastroju – stres, depresja

Najbardziej niepokoją osoby starsze występujące objawy duszności. W momencie występowania problemów z oddychaniem powinniśmy starać się uspokoić seniora. Wolne i płynne wdychanie powietrza przez nos i wypuszczanie ustami może pomóc zapanować nad niespokojnym oddechem. 

W poprawieniu kondycji, a tym samym naszej wydolności oddechowej pomoże nam wysiłek fizyczny. Najlepiej zacząć od spacerów blisko miejsca zamieszkania – niespodziewanie mogą nas opuścić siły. Dla własnego bezpieczeństwa idźmy w towarzystwie opiekuna lub osoby, która w razie potrzeby pomoże nam wrócić do domu. Dla własnego komfortu możemy używać też kijków do nordic walking. Jeżeli zdecydujemy się na lekkie ćwiczenia fizyczne pamiętajmy zawsze o rozgrzewce, wygodnym ubraniu i piciu wody.

U pacjentów po COVID często występują problemy z pamięcią i koncentracją. Ważne jest odpowiednie podejście opiekunów i rodziny do osób, u których wystąpiły takie objawy. Nie obarczajmy takich osób nadmiernymi obowiązkami i powtarzajmy, a nawet zapisujmy na karteczkach sprawy, które mają do wykonania. Częste rozmowy na tematy dnia codziennego, rozwiązywanie krzyżówek, układanie puzzli i czytanie pomogą w ćwiczeniu pamięci.

Osoby mające koronawirusa nawet, jeżeli przechodzą chorobę lekko przebywają w izolacji. Ma to szczególnie duży wpływ na osoby samotne, u których rośnie poziom stresu spowodowanym brakiem kontaktu z ludźmi. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie kontaktu  telefonicznego lub poprzez inne media społecznościowe z osobą chorą. Często u chorych przebywających w  izolacji lub opuszczających szpital pojawia się depresja. Obserwujmy chorych i jeżeli zauważymy zmiany w ich zachowaniu np. narastający niepokój, wybuchy złości  poprośmy o pomoc psychologa.

Osoby, które przebyły COVID -19 często nie mogą pogodzić się ze spadkiem formy fizycznej czy umysłowej, dlatego bądźmy dla nich wsparciem. Motywujmy i zachęcajmy je do podejmowania nowych wyzwań, żeby jak najszybciej wróciły do pełnego zdrowia i samodzielności.

Pamiętajmy !
DAJMY SOBIE CZAS NA POWRÓT DO ZDROWIA – DUŻO ODPOCZYWAJMY, POWOLI WRACAJMY DO NASZYCH OBOWIĄZKÓW, ŚPIJMY W DOBRZE WIETRZONYCH POMIESZCZENIACH.
POTRZEBUJESZ POMOCY – POPROŚ O NIĄ – OPIEKUNOWIE/RODZINA I PRZYJACIELE NA PEWNO CI JEJ UDZIELĄ.
PODCZAS REKONWALESCENCJI OSÓB STARSZYCH NIEZASTĄPIONA JEST POMOC WYKWALIFIKOWANYCH OPIEKUNÓW.
NASZA MIŁOŚĆ I CIERPLIWOŚĆ POMOŻE NASZYM BLISKIM SZYBCIEJ WRÓCIĆ DO ZDROWIA .


Źródło : broszura „Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19” opublikowanej przez Światową Organizację Zdrowia – WHO

NARODOWY SPIS POWSZECHNY – UWAGA NA OSZUSTÓW


Od 1 kwietnia ruszył obowiązkowy Narodowy Spis Powszechny, potrwa do 30 września 2021 roku.

❗️Uwaga na oszustów chcących wyłudzić dane osobowe❗️✅
Zapoznaj się z poniższymi środkami bezpieczeństwa

Światowy Dzień Zdrowia

Światowy Dzień Zdrowia został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO)  jest obchodzony co roku 7 kwietnia. Ma on uświadomić jak ważny jest dla wszystkich dostęp do badań i opieki zdrowotnej.

Nawet jeżeli nie mamy żadnych objawów choroby powinniśmy przynajmniej raz w roku wykonać badania.
Podstawowe badania , które mogą pomóc we wczesnym wykrywaniu chorób to:

 • morfologia krwi
 • badanie OB
 • badanie poziomu glukozy we krwi
 • badanie moczu
 • pomiary ciśnienia tętniczego
 • lipidogram – poziom cholesterolu
 • RTG klatki piersiowej (osoby palące raz w roku)
 • USG jamy brzusznej

Nie zapominajmy też o regularnych wizytach u stomatologa i okulisty.
Opiekun osoby starszej powinien mieć zapisane terminy badań i przypominać o nich swojemu podopiecznemu.

Pamiętajmy!
Wykonując regularnie badania możemy wcześnie wykryć różne choroby.
Prowadząc zdrowy tryb życia utrzymamy nasz organizm w dobrej kondycji.

Wielkanocne życzenia

Słodki podarunek od „AïOLI” dla Fundacji „Jesteśmy z Tobą”

Z dużą przyjemnością informujemy, że Fundacja „Jesteśmy z Tobą” zajmująca się opieką nad osobami starszymi i wspierająca rodziny Seniorów, pozyskała partnera dla swoich przedsięwzięć przy akcjach charytatywnych.
Od naszego partnera restauracji AïOLI w Gdańsku otrzymaliśmy zdrowe słodkości, które przekażemy podopiecznym Fundacji „Jesteśmy z Tobą” i MOPR.
W przekazaniu zdrowych słodkości uczestniczyli przedstawiciele fundacji Iga Kopeć – Pełnomocnik Fundacji, Koordynator ds. Projektów i Iryna Yudina – Koordynator ds. Opieki oraz przedstawiciele restauracji AïOLI w Gdańsku Joanna Nowak Nikodem Hornostaiev.
Serdecznie dziękujemy!

Relacje z wydarzenia zobacz również na stronie funpage FB oraz na naszym kanale Youtube

Pomóż nam zapełnić świąteczny koszyczek.

Fundacja „Jesteśmy z Tobą” prosi o wsparcie naszej inicjatywy

„Bądźmy razem na Święta – Pisanka dla Seniora”.

Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby nasi seniorzy mogli spędzić Święta Wielkanocne w spokoju i radości.

Zwracamy się z prośbą o wsparcie rzeczowe w postaci artykułów spożywczych, artykułów higieny osobistej i środków utrzymania czystości.
Jeżeli udzielają nam Państwa wsparcia rzeczowego prosimy o kontakt pod nr tel +48 726-176-500 
lub e-mail
krystyna@jestesmyztoba.com.pl

Darowizny pieniężne prosimy wpłacać na konto: mBank  

19 1140 2004 0000 3002 7928 5234

Każda złotówka to KOLOROWA  PISANKA  na stole naszych podopiecznych

DZIĘKUJEMY

Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym

23 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym. Jednak pamiętajmy, że każdy dzień jest dobry, aby pomagać potrzebującym.

Możesz podarować żywność, ubrania, środki utrzymania czystości oraz swój czas zgłaszając się jako wolontariusz do naszej fundacji „Jesteśmy z Tobą”.
Ważne jest wsparcie akcji charytatywnych – pamiętaj liczy się każda złotówka szczególnie w opiece nad osobą starszą, która wymaga pomocy codziennie.
Często osoby potrzebujące pomocy są blisko nas w rodzinie lub sąsiedztwie. Pomoc to  również poświęcenie naszego czasu na rozmowę, przytulenie czy wspólne wyjście. Jeżeli potrzebujesz pomocy dla siebie lub swoich bliskich nie bój się o nią poprosić.

Pamiętajmy, że jest coś co możemy podarować innym i nic nas to nie kosztuje – UŚMIECH NA TWARZY.
POMÓŻ NAM  MY POMOŻEMY OSOBOM STARSZYM I ICH RODZINOM

Zasady zdrowej diety dla seniora!

Kontynuując temat bezpieczeństwa i opieki nad seniorami po krótce odniesiemy się do zasad właściwego odżywiania by zmniejszać lub eliminować problemy zdrowotne osób starszych.

Z wiekiem zwalnia metabolizm, organizm potrzebuje mniej kalorii, jednak należy pamiętać, że zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne nie zmienia się. Pomóżmy osobom starszym wprowadzać do jadłospisu zasady zdrowej diety, która uwzględnia potrzeby ich organizmu, stan zdrowia oraz choroby towarzyszące. Oto kilka prostych zasad, o których należy pamiętać, planując jadłospis dla seniora. Zobacz więcej na naszym funpage FB

Bezpieczny Senior na zimowym spacerze

Od kilku tygodni mamy prawdziwą zimową aurę na terenie całej Polski. Zima to piękny czas, który warto również wykorzystać na świeżym powietrzu. Obsypane śniegiem parki, drzewa, trawniki oraz biała, morska plaża czy górskie szlaki zachęcają do spacerów.
Jednak nieodśnieżone i śliskie chodniki stwarzają problemy nie tylko osobom starszym. Drogi Seniorze uważaj na upadki!. Upadki u osób w grupie wiekowej 60+ są niebezpieczne, gdyż wzrasta ryzyko wystąpienia poważnych pourazowych powikłań.
Z pomocą naszym Seniorom przychodzi pingwin. Naśladujmy krok pingwina i korzystajmy z pięknej, zimowej aury!

Zatem apelujemy bądźcie ostrożni, i przeczytajcie więcej o skutkach i przyczynach upadków na naszym Facebooku tutaj.

Rozbudowujemy stronę internetową

Z Nowym rokiem rozpoczęliśmy dodawanie nowych treści na naszej stronie internetowej. Sukcesywnie w kolejnych miesiącach będziemy dodawać pożyteczne i przydatne wiadomości do naszej oferty.
Informacje będą zamieszczane w zakładkach Pomoc Seniorom, czy Opieka.
Opieka nad seniorem jest zajęciem wymagającym, dlatego ważne jest aby mieć wsparcie wykwalifikowanej opieki.
Więcej na temat opieki osób w wieku senioralnym

Akcja Dzień Babci Dziadka

W ramach współpracy na rzecz Akcji Dzień babci i Dziadka. Restauracji AïOLI inspired by Gdańsk przez tydzień (18-22.01. 2021) goście mogli pomóc naszym podopiecznym Fundacja Jesteśmy z Tobą poprzez zamówiony zestaw lunchu. Państwo zamawiali określony zestaw obiadowy i w ten sposób mogli wesprzeć podopiecznych
W ostatnim tygodniu stycznia restauracja AïOLI inspired by Gdańsk przygotuje takie same zestawy dla naszych podopiecznych za co gorąco DZIĘKUJEMY !

Nasze oficjalne podziękowania upublicznimy na stronie Facebook

Seniorze pozostań w dobrej formie przez cały Rok

W trosce o Was Drodzy Seniorzy chcemy przekazać kilka porad jak utrzymać dobrą formę i fizyczną, umysłową jak też duchową przez cały rok, a nie tylko przy okazji postanowień noworocznych.
Mamy nadzieję że poniższe wskazówki i odnośniki w tym pomogą.
Mamy drugą połowę 1 miesiąca Nowego Roku zatem to już pora zadbać o formę i zdrowie z gimnastyką dla seniora ! Kilka porad znajdziesz na naszej stronie facebook klikając tutaj


Pamiętajmy również o sile umysłu zobacz tutaj , jak ją zachować w dobrej formie lub poprawić.

Życzenia na Nowy 2021 Rok

Życzenia Świąteczna

Nasze działania przedświąteczne

Fundacja Jesteśmy z Tobą we współpracy z Krzysztofem Skrzypskim i Kawiarnią cieKAWA w ramach akcji Gdańsk Pomaga przed świętami nasz zespół obdarował wielu Seniorów